HAZ 2024 – zatwierdzenie merytoryczne

Jeżeli organizujesz lub bierzesz udział w zimowisku, pamiętaj, że cały wyjazd musi zostać zatwierdzony merytorycznie w chorągwiach lub namiestnictwie! Jeżeli jadą jednostki z więcej niż jednej chorągwi, konieczne jest zebranie kilku zatwierdzeń merytorycznych. Co zrobić, aby uzyskać zatwierdzenie?

  • Uzupełnij zakładkę Informacje o zgrupowaniu w raporcie przedoobozowym udostępnionym Ci wraz z folderem na Dysku Google. Nie zapomnij o zaplanowaniu akcji całego wyjazdu.
  • Każda jednostka musi napisać i zatwierdzić u hufcowego/hufcowej plan pracy jednostki. Po jego zatwierdzeniu, hufcowy/hufcowa oznacza to w raporcie przedobozowym. Zadaniem komendanta jest zebranie wszystkich planów pracy i wgranie ich do odpowiedniego folderu na Dysku Google.
  • Kiedy wgrasz zatwierdzone plany pracy jednostek z danej chorągwi lub namiestnictwa, możesz zgłosić gotowość do zatwierdzenia w danej jednostce. Robisz to, poprzez wysłanie informacji na odpowiedni adres e-mail (WAŻNE! Jeżeli zbierzesz wszystkie plany pracy z jednej chorągwi lub namiestnictwa, nie musisz czekać na pozostałe! Nie zwlekaj i zgłoś gotowość jak najszybciej!
   Jeśli masz już pierwszy zatwierdzony plan pracy drużyny z Mazowieckiej Chorągwi Harcerek, to informację do chorągwi wyślij jak najszybciej, aby plany były sprawdzane na bieżąco, a nie wszystkie na raz.)

Mejla wyślij do komend chorągwi, z których jednostki biorą udział w Twoim wyjeździe:

Ciesz się zatwierdzeniem merytorycznym! Jeżeli uzyskasz zatwierdzenie organizacyjne, nie pozostaje Ci nic więcej, jak szykować się do zimowiska. Udanego wyjazdu!

 

PAMIĘTAJ! Zatwierdzenie merytoryczne w Chorągwiach należy uzyskać nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem wyjazdu. Należy zgłosić się ze stosownym wyprzedzeniem i zakładać ok. 7 dni na sprawdzanie i zatwierdzanie merytoryczne po stronie chorągwi, dlatego termin zgłoszenia upływa 28 dni przed rozpoczęciem wyjazdu.

Powyższe zasady nie dotyczą półkolonii i biwaków (wyjazdów trwających co najwyżej 5 dni) – w ich przypadku wystarczy zatwierdzenie planów pracy przez hufcowych.

W Mazowieckiej Chorągwi Harcerek, zgodę na organizację samodzielnego programu będą otrzymywały jednostki, w których jest co najmniej:
 • 8 zuchenek
 • 12 harcerek (w tym kadra)
 • 6 wędrowniczek (w tym kadra)

 

Wyjazdy zagraniczne

Dodatkowo, w przypadku wyjazdów zagranicznych, należy przesłać do Komisarki Zagranicznej ZHR hm. Justyny Aarts ([email protected]):

 • Zatwierdzony przez hufcowego/ą plan pracy (z terminem, trasą, programem, danymi obozu i komendanta oraz numerem telefonu komendanta działającym podczas wyjazdu)
 • Informację (najlepiej w planie), czy wyjazd obejmuje spotkania ze skautami, harcerzami (z kim, kiedy, co będą robić – czy potrzebne jakieś skomunikowanie)
 • Kopię polisy ubezpieczeniowej obejmującej dany kraj lub informację, że wystarczająca jest polisa ZHR

Komisarka Zagraniczna w przeciągu 14 dni może przesłać ew. uwagi lub sugestie. Zaopiniowanie planu przez komisarza jest niezbędnym elementem zatwierdzenia wyjazdu zagranicznego.