Umowy zlecenia

  1. W celu uzyskania umowy zlecenia (np. dla ratownika wodnego na spływ, organizatora profesjonalnych zajęć podczas zlotu), należy wypełnić wniosek o przygotowanie umowy zlecenia. W formularzu należy wgrać skan oświadczenia do umowy zlecenia. W przypadku, gdy zatrudniacie ucznia/studenta, w formularzy należy wgrać także skan dwóch stron legitymacji uczniowskiej/studenckiej.
  2. Do wniosku trzeba też dołączyć zaświadczenie o niekaralności zatrudnianej osoby (zgodnie z przepisami państwowymi, musimy otrzymać takie zaświadczenie przed podpisaniem umowy).
  3. Justyna z Biura Okręgu sprawdza, czy dana osoba nie występuje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
  4. Justyna z Biura Okręgu wysyła e-mail do osoby, która wypełniła formularz oraz komendanta/ki danej akcji/jednostki, gdy umowa zlecenia zostanie wystawiona przez Księgowość oraz podpisana przez Zarząd Okręgu. W wiadomości będzie zawarta informacja o kwocie podatku i/lub składek ZUS od umowy.
  5. Franek z Biura Okręgu pobiera z konta akcji/jednostki podatek i/lub składki ZUS od umowy.
  6. Odbieracie od pracownika Biura Okręgu podpisaną przez Zarząd Okręgu umowę (w dwóch egzemplarzach) lub Biuro Okręgu przesyła umowę (w dwóch egzemplarzach) na wskazany adres.
  7. Osoba zatrudniana podpisuje umowę – jeden egzemplarz podpisanych umowy i rachunku umieszczacie w dokumentacji finansowej akcji/jednostki, drugi zabiera zleceniobiorca.
  8. Po zakończeniu wykonywania pracy przelewacie wynagrodzenie na rachunek bankowy zleceniobiorcy podany w oświadczeniu do umowy zlecenia. Wynagrodzenie należy przelać w terminie podanym na umowie zlecenia.
  9. Oryginał oświadczenia do umowy zlecenia dostarczacie możliwie szybko do Biura Okręgu.

Warto wiedzieć!

  • Jeżeli zatrudniona osoba nie stawi się lub zrezygnuje pracy to trzeba o tym fakcie niezwłocznie poinformować biuro okręgu (poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres [email protected]). Jest to niezmiernie ważne, ponieważ w takiej sytuacji musimy dokonać odpowiednich zgłoszeń do ZUS-u.
  • Umowę zlecenia wystawia tylko Księgowość Okręgu.
  • Umowę ze strony zleceniodawcy może podpisać jedynie Zarząd Okręgu.
  • Czas oczekiwania na wystawienie umowy zlecenia wynosi około dwóch tygodni.
  • Umowy są zazwyczaj wystawiane we wtorki.
  • Każda zatrudniana osoba musi wypełnić oświadczenie do umowy zlecenia. Warto dopilnować, aby osoba zatrudniana dokładnie wypełniła oświadczenie – jeśli jest studentem, jest zatrudniona gdzie indziej lub pracuje na umowę zlecenia. Dzięki tym informacjom mogą być naliczane inaczej składki na ZUS i podatek!
  • Umowa musi zostać podpisana przez osobę zatrudnianą!
  • Rachunek do umowy zlecenia, podatek od umowy i składki ZUS w książce finansowej księgujemy w kategorii „wynagrodzenia”.
  • Jeżeli chcielibyście wiedzieć, jaki będzie rzeczywisty koszt zatrudnienia przez Was pracownika na umowę zlecenia, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora wynagrodzeń.
  • Jeżeli zatrudniana osoba prowadzi działalność gospodarczą, zamiast umowy zlecenia możecie podpisać umowę B2B. Takie rozwiązanie może być bardziej opłacalne. Wzory umów B2B znajdziesz w Plikowni.
  • Wniosek o wystawienie umowy zlecenia można składać wyłącznie przez formularz online – nie ma możliwości złożenia wniosku inną drogą.