Dla Instruktorów

Usługi IT w Okręgu Mazowieckim ZHR

Witaj! Jeśli szukasz informacji o koncie mailowym w domenie @zhr.pl lub stronie internetowej dla jednostki, dobrze trafiłaś/eś!

Jako zespół Matrix staramy się dążyć do coraz bardziej profesjonalnego obsługiwania  Waszych zgłoszeń. Z tego powodu wprowadziliśmy nowe narzędzie, które pomoże nam uporządkować i zorganizować zgłoszenia: ratunku.zhr.pl, bazujące na systemie Jira. Jest ono o tyle wygodne, że każda osoba z kontem mailowym w domenie @zhr.pl posiada automatycznie konto w ratunku.zhr.pl – szczegóły poniżej.

System ratunku.zhr.pl

Jest to system, za pośrednictwem którego będziesz mogła/mógł:

 • założyć konto mailowe z końcówką @zhr.pl
 • założyć stronę WWW w domenie zhr.pl
 • zresetować zapomniane hasło
 • przenieść stronę z zewnętrznego serwera na serwery ZHR
 • uzyskać pomoc przy pojawiających się problemach
 • uzyskać odpowiedź na pytania związane z innymi usługami IT

Jak zalogować się do ratunku.zhr.pl?

 1. Nie mam konta @zhr.pl (Instrukcja w Załączniku nr 1)
 2. Mam konto @zhr.pl (Instrukcja w Załączniku nr 2)

Jak korzystać z ratunku.zhr.pl?

 1. Wysłanie zgłoszenia (z prośbami o założenie konta, reset hasła itp.) (Instrukcja w Załączniku nr 3)
 2. Podgląd aktualnych zgłoszeń (Instrukcja w Załączniku nr 4)

W razie kłopotów

Przy korzystaniu z systemu ratunku.zhr.pl, skontaktuj się z okręgowym koordynatorem ds. usług IT – w Okręgu Mazowieckim jest to phm. Bartosz Kopeć (mail: bartek.kopec@zhr.pl).

Informacje różne

 • Na kontach mailowych @zhr.pl można przechowywać bezpiecznie dane uczestników – ZHR ma podpisaną umowę z Google ws. Ochrony danych osobowych. Nie jest dozwolone przechowywanie w/w danych w innych miejscach.
 • Strony WWW mają domyślnie wgrany WordPress oraz ustawiane automatyczne aktualizacje – nie zwalnia to jednak administratora strony z bieżącego dbania o jej wygląd i bezpieczeństwo.
 • Z zasady nie jest udzielany dostęp FTP oraz dostęp do bazy danych. Wyjątki rozstrzyga koordynator IT/szef zespołu Matrix

CZaPy – Często Zadawane Pytania

1) Nie jestem instruktorem – czy mogę mieć konto @zhr.pl?

Tak! O ile będzie Ci ono w jakiś sposób potrzebne. Przykładowo, aktualna polityka Okręgu zakłada, że każdy kwatermistrz powinien mieć konto mailowe w domenie @zhr.pl; jeśli z kolei jesteś przybocznym, konto może być Ci potrzebne do kontaktu z rodzicami. Każda prośba o założenie maila jest rozpatrywana indywidualnie i w razie wątpliwości koordynator IT skontaktuje się z Tobą, aby je wyjaśnić.

2) Jak logować się na konto @zhr.pl?

Są to konta, które bazują na serwerach Google – to oznacza, że same maile wyglądają niemal identycznie do Gmail, a logowanie następuje zwyczajnie przez stronę Google.

3) Po co mi konto @zhr.pl?

Jest ono wymagane w kilku sytuacjach – jeśli jesteś komendantem/kwatermistrzem wyjazdu, jeśli potrzebujesz przechowywać online dane wrażliwe (można to robić tylko na kontach @zhr.pl, nigdy na prywatnych, nawet z domeny @gmail.com) oraz jeśli chcesz mieć dostęp do specjalnych treści „Dla instruktorów” ze strony Okręgu. W innych sytuacjach jest to opcjonalne.

4) Mam problem z… (tu wstaw opis problemu)

Jeśli pojawił się jakikolwiek problem, utwórz zgłoszenie w systemie ratunku.zhr.pl – no, chyba że jest to problem z zalogowaniem się do tego systemu. Wtedy napisz maila do koordynatora.

5) Czy da się ustawić przekierowanie wiadomości ze starego maila jednostki na nowego?

Tak – większość standardowych skrzynek mailowych oferuje taką możliwość. Na przykładzie Gmail: Zębatka->Ustawienia->Przekazywanie i POP/IMAP->Dodaj adres do przekazywania dalej.

6) Czy da się przenieść zawartość dysku ze starego maila na nowego?

Tak – tu najprostszą taktyką będzie ściągnięcie zawartości na swój komputer i wgranie na nowy dysk (przy okazji można posprzątać).

Załącznik 1 – Nie mam konta @zhr.pl

Wejdź na stronę ratunku.zhr.pl – pojawi się strona logowania. Jeśli masz już konto, wpisz swoją nazwę użytkownika i hasło. Jeśli wcześniej nie korzystałaś/eś z systemu, kliknij przycisk Zarejestruj konto:

Podaj swojego aktualnego maila, nowe hasło oraz Imię i Nazwisko – na podany mail później zostaną wysłane dane do logowania na nowe konto.

Załącznik 2 – Mam konto @zhr.pl

Zaloguj się na swoje konto mailowe, a następnie z rozwijanej listy w prawym górnym rogu, wybierz opcję jira_ZHR.

Po kliknięciu otworzy się nowe okno w przeglądarce – jesteśmy zalogowani do ratunku.zhr.pl

Załącznik 3 – Wysłanie zgłoszenia (z prośbami o założenie konta, reset hasła itp.)

Po zalogowaniu powinieneś zobaczyć panel z różnymi opcjami – interesuje nas opcja Pomoc Techniczna.

Po kliknięciu w link, otworzy się okno nowego zgłoszenia. Tu możesz opisać czego ono dotyczy. Potraktuj to jak napisanie maila – w Summary wpisz hasłowo czego dotyczy, w Description szerszy opis. W części Jednostka Organizacyjna zaznacz, z którego Okręgu jesteś – dzięki temu zgłoszenie trafi automatycznie do odpowiedniego koordynatora IT. Opcja komponenty pozwoli na dalsze zaszeregowanie zgłoszenia. Jeśli masz jakiś załącznik (np. zdjęcie z problemem), możesz załączyć go poniżej.

Załącznik 4 – Podgląd aktualnych zgłoszeń / inne opcje systemu

Jeśli wysłałaś/eś jakieś zgłoszenie/a to możesz podejrzeć ich status – wystarczy w ekranie głównym kliknąć w prawym górnym rogu Żądania->Moje żądania. Istnieje też inny, prostszy sposób – system automatycznie generuje maila z potwierdzeniem złożenia zgłoszenia i wysyła wszystkie aktualizacje.

Opcja „Inne pytania” – służy do zgłaszania pytań związanych z usługami IT w ZHR.

Opcja „Zgłoszenie błędu/funkcjonalności” – miejsce do zgłaszania problemów

Dostęp do linków poniżej dla osób zalogowanych na maila w domenie @zhr.pl.

CZaPY

CZaPY - Często Zadawane PYtania dotyczące HAL/HAZ

CZaPY

CZaPY - Często Zadawane PYtania dotyczące HAL/HAZ

> Link <

Wytyczne

Wytyczne zatwierdzania biwaków i HAL/HAZ

Wytyczne

Wytyczne zatwierdzania biwaków i wyjazdów HAL/HAZ

> Link <

BMO

Baza miejsc obozowych

BMO

Baza miejsc obozowych

> Link <

BMK

Baza miejsc kolonijnych

BMK

Baza miejsc kolonijnych

> Link <

ZiHeR

ZiHeR na 5(tek) – odcinki

ZiHeR

ZiHeR na 5(tek) – odcinki

> Link <

Uchwały

Uchwały Zarządu Okręgu

Uchwały

Uchwały Zarządu Okręgu

> Link <

Aktualności okręgowe

ZAPISY NA SREBRNY KURS KWATERMISTRZOWSKI

W dniach 20.02-06.03.20201 odbędzie się Srebrny Kurs Kwatermistrzowski. Na kurs zapraszamy osoby, które:– ukończyły 17 r.ż.– mają już podstawową wiedzę kwatermistrzowską i chcą ją rozwinąćchcą…

Czytaj więcej

Praca Okręgu Mazowieckiego ZHR w styczniu 2021

Informujemy, że w związku ze stanem epidemii ulegają zmianie godziny pracy Okręgu Mazowieckiego ZHR. Przed planowaną w wizytą w Okręgu napisz e-maila (mazowsze@zhr.pl lub finanse.mazowsze@zhr.pl) i uprzedź o…

Czytaj więcej

Praca Okręgu Mazowieckiego ZHR w grudniu 2020

Informujemy, że w związku ze stanem epidemii ulegają zmianie godziny pracy Okręgu Mazowieckiego ZHR. Przed planowaną w wizytą w Okręgu napisz e-maila (mazowsze@zhr.pl lub finanse.mazowsze@zhr.pl) i uprzedź o…

Czytaj więcej

Zapisy na Srebny Kurs Kwatermistrzowski

W dniach 28.11-13.12.2020 odbędzie się Srebrny Kurs Kwatermistrzowski. Na kurs zapraszamy osoby, które: - ukończyły 17 r.ż. - mają już podstawową wiedzę kwatermistrzowską i chcą ją…

Czytaj więcej

Kurs kierowników odwołany

Z uwagi na sytuację epidemiczną i brak możliwości zapewnienia bezpiecznych warunków pracy w czasie szkolenia listopadowy kurs kierowników został odwołany.

Czytaj więcej

Praca Okręgu w piątek, 6 listopada br.

Informujemy, że z przyczyn losowych Kasa Okręgu będzie dziś nieczynna (praca zdalna). Biuro Okręgu (Wiktoria) jest czynne zgodnie z planem, w godz. 16:00-20:00. Przepraszamy za…

Czytaj więcej

W dniu 5 listopada (czwartek) Okręg Mazowiecki ZHR będzie nieczynny

Informujemy, że 5 listopada (czwartek) Okręg Mazowiecki ZHR będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej

Praca Okręgu w dn. 4 listopada 2020 (środa)

Drodzy, uprzejmie informujemy, że 4 listopada 2020 roku Okręg wyjątkowo jest czynny do godziny 15.00. Za utrudnienia przepraszamy. Czuwaj!

Czytaj więcej