SUKK 2017/2018

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w warsztatach związanych z obozami, koloniami i zimowiskami, które pomogą Wam dobrze się przygotować i realizować zamierzone cele!

Dokładne informacje będą regularnie umieszczane na stronie internetowej mazowsze.zhr.pl oraz na naszym fanpejdżu!

Poniżej nasza propozycja dla Was!

Kontakt: mazowsze@zhr.pl

Czuwajmy!

Hm. Gocha Rogowska H.R.

System Ustawicznego Kształcenia Komendantów- czas start!

SUUK to program Okręgu Mazowieckiego oparty na comiesięcznych spotkaniach, których celem jest wsparcie instruktorek i instruktorów w organizacji HAL i HAZ.

Spotkania w formie warsztatu i dyskusji poruszają  ważne kwestie zauważone przez członków zarządu Okręgu i Obwodów w trakcie przygotowań do obozów i zimowisk, a także zgłoszone przez pozostałych instruktorów.

Forma warsztatów jest otwarta.

Spotkania prowadzone są przez instruktorki i instruktorów, którzy są specjalistami w danymi temacie. W trakcie zajęć uczestnicy otrzymują wymagany  zakres wiedzy  w danym temacie, zostaną zapoznani z obowiązującymi zasadami, przepisami, zainspirują się sobą nawzajem i swoimi działaniami. a także otrzymują konkretne umiejętności.  W miarę możliwości opracowany materiał do zajęć zostaje upubliczniony do grona zainteresowanych osób.

PROGRAM NA ROK 2017/ 2018

LISTOPAD

1. SYSTEM ZATWIERDZANIA WYJAZDÓW HAZ/HAL– spotkanie informacyjne – prowadząca Maja Odolińska – członkini Zarządu OM, 14.11.2017, godz. 18.30, siedziba Okręgu
  2. FORMY WYJAZDÓW ZIMOWYCH– prowadząca phm. Małgorzata Chustecka H.R., 21.11.2017, godz. 18.30, siedziba Obwodu Praga Południe ZHR

Podczas zajęć postaramy się wspólnie dopasować formy zimowisk do ich celów, rozszerzyć paletę wyboru miejsc zimowiskowych, poruszymy główne problemy zimowisk na Mazowszu oraz odnajdziemy i wskażemy konkretne rozwiązania i ułatwienia.

GRUDZIEŃ

1. SYTUACJE INTYMNE NA WYJAZDACH HARCERSKICH (wszystkie poziomy)- prowadzące hm. Małgorzata Rogowska H.R. oraz hm. Agnieszka Miętus H.R., 13.12.2017, godz. 18.00, siedziba Okręgu

W trakcie spotkania uzupełnimy wiedzę o rozwoju psychoseksualnym i fizycznym dzieci i młodzieży, odnajdziemy sytuacje intymne w naszej pracy z dzieciakami i zaproponujemy konkretne rozwiązania na poziomie działania jak i samych rozmów z uczestnikami obozu i wychowawcami.

LUTY

1. FINANSE NA OBOZIE– prowadzący Jan Badowski H.R., 8.02.2017, godz.19.00, siedziba Okręgu

W trakcie spotkania poznamy tajniki i triki tworzenia preliminarza HAL, wspólnie znajdziemy sposoby rozsądnego oszczędzania pieniędzy.

MARZEC

1. PRZYGOTOWANIA DO OBOZU– prowadzący hm. Jan Badowski H.R., 8.03.2017, godz.19.00, siedziba Okręgu

W pierwszej części warsztatu zbierzemy działania bez których obóz nie się odbyć, a następnie je uporządkujemy w czasie i wyszczególnimy dokładnie zadania i ich przedział czasowy, tricki.

Podczas drugiej części spotkania postaramy się odpowiedzieć na pojawiąjące się pytania i problemy odnośnie obowiązków kadry pracowniczej, papierologii związanej z zatrudnieniem, wyciągania konsekwencji prawnych, a także prowadzeniem trudnych rozmów. Zaprezentujemy okręgowe zasady obowiązujące przy zatrudnianiu pracowników.

KWIECIEŃ

1. BEZPIECZEŃSTWO NA OBOZIE– prowadzący członek ZOM

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane nowe zasady  bezpieczeństwa obowiązujące podczas HAL, a także sposoby na polepszenie warunków bezpieczeństwa bazujące na pomocy z zewnątrz. Przedyskutujemy system ewakuacji oraz działania podczas potencjalnych zagrożeń na wyjeździe.

1. KURS ZDUNA– państwo Rojek (weekend)

Zakres wiedzy:

• lokalizacja względem obozu, jeziora, magazynu, wewnątrz kuchni względem chrustnika, wydawajki
  • materiały jaka cegła, zaprawa, rura kominowa i dlaczego takie i gdzie znaleźć i w jakich cenach szukać
  • podstawa pieca stała czy przenośna, za i przeciw i możliwości
  • drewno czym palić, jak palić, jak przygotować drewno
  • konserwacja w trakcie obozu ( sadza i popiół ) i po obozie
  • fajerki jak o nie dbać i co zrobić gdy się zgubią
  • pogrzebacz po co i jak zrobić
  • dach sugestie konstrukcji
  • obsługa paleniska w trakcie obozu

CZERWIEC

1. ZDOBNICTWO OBOZOWE I PIONIERKA -prowadząca Hm. Małgorzata Rogowska H.R.

Podczas zajęć przedyskutujemy cel i sens zdobnictwa obozowego na poziomie drużyny i zgrupowania, zaprezentujemy ciekawe rozwiązania pionierkowe inaugurujące OKRĘGOWĄ GALERIĘ PIONIEREK, a także odbędzie się warsztat makramy.