Orszak Trzech Króli – 6 stycznia 2018 r.

Warszawa, 7.12.2017 r.

 

 

                                                            

                                                                Druhny i Druhowie!

                 Już za niecałe trzydzieści dni – 6 stycznia – po raz dziesiąty wyruszy Orszak Trzech Króli. W tym roku w 600 miejscowościach w naszym kraju i  na świecie mieszkańcy rozpoczną radosną podróż, by kolędując złożyć pokłon Nowonarodzonemu Dziecięciu. Do Orszaku może przyłączyć się każdy. 

                  Zapraszamy harcerzy i harcerki do aktywnego uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu. Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc w organizacji Orszaku w Waszych miastach i miasteczkach, pełnienie służby na rzecz innych uczestników tego wydarzenia lub pomoc w służbie medycznej.

Święto Trzech Króli to okazja do odkrywania bogactwa tradycji i zwyczajów związanych z Świętami Bożego Narodzenia. Fundacja Orszak Trzech Króli przywraca zwyczaj wystawiania jasełek, budowania szopek Bożonarodzeniowych, wspólnego śpiewania kolęd oraz pieśni patriotycznych.

Orszak Trzech Króli – w Polsce i na świecie

W tym roku Orszak przejdzie w 600 polskich miejscowościach,
a także w wielu miejscach na świecie. Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Nie może zabraknąć w niej harcerzy! Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie sprzed 2018 lat – Mędrcy ze Wschodu, wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne kolędowanie ludzi, którzy idą za Trzema Królami oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta. W ten sposób wszyscy mogą się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Na Orszaku przedstawiane są również sceny ilustrujące wydarzenia biblijne towarzyszące Narodzeniu Pańskiemu takie jak Dwór Heroda, Gospoda, Walka dobra ze Złem, Brama do Nieba. W poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi
w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

W Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2018 r. w całej Polsce i zagranicą, rodzice, nauczyciele, dzieci – zwykli mieszkańcy wcielą się w postacie
m.in. Św. Rodziny, Trzech Króli, Gwiazdora, Heroda, Gospodarza, Aniołów
i Diabłów, dwórki oraz rycerzy. Towarzyszyć im będą lokalne zespoły, chóry, regionalne kapele i orkiestry, osoby ważne dla lokalnej wspólnoty. Chcielibyśmy, aby nie zabrakło tam również harcerzy!

Orszak Trzech Króli to nie tylko 6 stycznia.

Jak co roku, Orszakowi towarzyszy wiele wydarzeń edukacyjno – kulturalnych, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Fundacja organizuje ogólnopolskie konkursy dla dzieci, młodzieży i rodzin. W niektórych z nich mogłyby brać udział całe drużyny lub zastępy (np. w konkursie szopek: http://orszak.org/konkursy/ogolnopolski-konkurs-szopek-otk-2018-22.html)

Prosimy o rozesłanie tej informacji do lokalnych drużyn harcerskich,
aby mogły one sprawdzić na naszej mapie, gdzie najbliżej można wspomóc Orszak pełniąc służbę na rzecz organizacji wydarzenia i ludzi biorących w niej udział
w różnych warunkach pogodowych. Każde miasto ma koordynatora, który wskaże,
w jaki sposób harcerze mogą włączyć się w tegoroczny Orszak Trzech Króli.

Dziękujemy za zaangażowanie w tak ważną dla naszej kultury i tradycji sprawę!

Wspólnie Czuwajmy przy Żłobku Bożego Dziecięcia!

 

Fundacja Orszak Trzech Króli

media@orszak.org

http://orszak.org/

https://www.facebook.com/Orszak.Trzech.Kroli/