List o inwentaryzacji

Druhny i Druhowie,

Kto z Was był w ciągu ostatnich kilku tygodni ze swoją drużyną (albo z innej okazji) na biwaku, ten wie, że po lesie rozchodzi się zapach rozgrzanych słońcem liści i konwalii, a przydrożne pokrzywy sięgają już do pasa niejednemu ćwikowi – trwa późna wiosna. Nawet młodzicy zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, że przygotowania do obozu idą pełną parą. Zakończony powinien być już etap załatwiania formalnych zezwoleń, dokumentów i planowania pracy. Teraz zaczyna się czas dopinania na ostatni guzik: może drużynowy, albo przyboczny pojedzie jeszcze raz na miejsce obozu, żeby zbadać gdzie najlepiej przeprowadzić zaplanowane gry i biegi na stopnie, może dopiero odbędzie się biwak, który sprawdzi, czy biszkopty wiedzą, czego nie zabierać do lasu, może to będą warsztaty z pionierki, a może przegląd sprzętu i kompletowanie ekwipunku zastępów. No i właśnie jeśli chodzi o sprzęt to chcielibyśmy przypomnieć o starym skautowym narzędziu… o inwentaryzacji.

Inwentaryzacja to nasz przyjaciel (po staropolsku druh), bo pozwala utrzymać porządek w sprzęcie, zatem pośrednio kształtować w naszych podopiecznych pożądane postawy (zgodnie z maksymą: „Zachowaj porządek, a porządek zachowa ciebie”). Przeprowadzenie spisu jest też naszym obowiązkiem prawnym, ponieważ każda organizacja musi prowadzić ewidencję sprzętu i regularnie sprawdzać jej zgodność ze stanem faktycznym. Zbliża się termin, w którym powinniśmy przeprowadzić inwentaryzację „środków trwałych”, a więc właściwie wszystkich przedmiotów o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, czyli przede wszystkim: namiotów, sprzętu kuchennego, narzędzi etc.

Trudno nie zgodzić się, że najbardziej dogodnym okresem do przeprowadzenia spisu jest czas przygotowań do obozu, sam moment wyjazdu lub ewentualnie czas trwania obozu, kiedy zazwyczaj cały sprzęt wyciągamy z magazynu, a wiedza o liczbie i stanie np. namiotów czy garnków jest tak czy owak niezbędna.

W związku z tym wkrótce w formalny sposób zarządzimy powszechny spis środków trwałych, opublikujemy potrzebne wzory arkuszów spisowych, instrukcje, porady itp. Powołana zostanie też komisja spisowa, która będzie służyć pomocą, odpowiadać na ewentualne pytania i dopełniać formalnych obowiązków.

Liczymy na owocną współpracę!

Zarząd Okręgu Mazowieckiego ZHR