Komunikat

Około godziny 23.00 w dniu 11 sierpnia br. podczas nawałnicy w powiecie chojnickim, na obozie harcerskim Okręgu Łódzkiego ZHR doszło do wypadku, w wyniku którego dwie osoby zginęły.

Jako Zarząd Okręgu Mazowieckiego ZHR składamy rodzinom i najbliższym zmarłych Druhen najszczersze kondolencje.

Informujemy, że rozkazem specjalnym Przewodniczącego ZHR hm. Grzegorza Nowika zarządzona została miesięczna żałoba we wszystkich jednostkach.

Poniżej zamieszczamy komunikat prasowy ZHR dotyczący tego tragicznego wydarzenia.

Zarząd Okręgu Mazowieckiego ZHR

Na obozie harcerskim Okręgu Łódzkiego koło miejscowości Suszek w powiecie chojnickim (woj. pomorskie) wypoczywało pod okiem instruktorów harcerskich (wychowawców) ok 140 dzieci.

W trakcie zarządzonej ewakuacji zostały wezwane służby ratunkowe, które są cały czas obecne na miejscu zdarzenia. Pozostali uczestnicy zostali przetransportowani do szkoły w Nowej Cerkwii k. Chojnic. Kadra obozu w tak krytycznej sytuacji postępowała bardzo sprawnie. Podczas nawałnicy 22 osoby zostały ranne i przewieziono je do szpitali.

Rokrocznie podczas Harcerskiej Akcji Letniej ZHR pod opieką instruktorów harcerskich (wykwalifikowanych wychowawców i kierowników wypoczynku) przebywa ponad 10.000 dzieci i młodzieży na ponad 200 obozach i zgrupowaniach harcerskich. Proces wewnętrzny i zewnętrzny zatwierdzania obozów jest bardzo rygorystyczny. W Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wewnętrzna procedura weryfikacyjna dopuszczająca obóz do realizacji jest trójstopniowa. Obóz w Suszku spełniał wszystkie wymagane przepisami prawa oraz regulaminami wewnętrznymi ZHR wymagania.

Kierujemy wyrazy współczucia i łączymy się w bólu z najbliższymi poszkodowanych.

Na wszystkie pytania w sprawie informacji udzielają:

Grzegorz Bielawski – rzecznik prasowy Okręgu Łódzkiego ZHR tel. 664 970 074, rzecznik.lodzki@zhr.pl

Krzysztof Goliszewski – rzecznik prasowy Okręgu Pomorskiego ZHR +48 609 056 865, k.goliszewski@zhr.pl

Adam Kralisz – Przewodniczący Zarządu Okręgu Łódzkiego ZHR +48 501 301 341